Тема.
Поняття моделі. Поняття предметної галузі. Типи моделей. Форми подання інформаційної моделі: опис, таблиця, формули, схеми та ін.
Цілі:навчальна: сформувати поняття моделі, предметної галузі,
інформаційної моделі, матеріальної моделі;розвивальна: розвивати вміння узагальнювати, міркувати, виділяти
головне та систематизувати здобуту інформацію, застосовувати знання на практиці;виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до вивчення інформатики.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: комп’ютер, проектор, підручники (друковані або в
електронному вигляді), презентація з теми.
Тема.
Поняття моделі. Поняття предметної галузі. Типи моделей. Форми подання інформаційної моделі: опис, таблиця, формули, схеми та ін.
Цілі:навчальна: сформувати поняття моделі, предметної галузі, інформаційної моделі, матеріальної моделі;розвивальна: розвивати вміння узагальнювати, міркувати, виділяти головне та систематизувати здобуту інформацію, застосовувати знання на практиці;виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до вивчення інформатики.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: комп’ютер, проектор, підручники (друковані або в електронному вигляді), презентація з теми.
Цілі:навчальна: сформувати поняття моделі, предметної галузі, інформаційної моделі, матеріальної моделі;розвивальна: розвивати вміння узагальнювати, міркувати, виділяти головне та систематизувати здобуту інформацію, застосовувати знання на практиці;виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до вивчення інформатики.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: комп’ютер, проектор, підручники (друковані або в електронному вигляді), презентація з теми.
Структура уроку
№ п/п
|
Етапи уроку
|
Час, хв.
|
Види та форми роботи з класом
|
1
|
Організаційний етап
|
1
|
|
2
|
Перевірка
домашнього завдання
|
2
|
Опитування
|
3
|
Актуалізація
опорних знань
|
5
|
Фронтальне
опитування
|
4
|
Мотивація навчальної діяльності,
повідомлення теми
|
2
|
Бесіда
|
5
|
Вивчення нового матеріалу
|
15
|
Лекція
учителя з використанням презентації
|
6
|
Усвідомлення
набутих знань
|
7
|
Опитування
та обговорення
|
7
|
Систематизація
та узагальнення знань
|
10
|
Усні
вправи
|
8
|
Підбиття
підсумків уроку
|
2
|
Опитування
|
9
|
Домашнє
завдання
|
1
|
Хід уроку
1. Організаційний етап Привітання учнів, перевірка наявності учнів, готовності їх до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання
3. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
1. Що таке об’єкт? Наведіть приклади.
4. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми
Учитель. Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Моделювання», яка розрахована на 5 уроків. Під час вивчення цієї теми ви маєте виконати дві практичні роботи, наприкінці теми ми проведемо підсумково-узагальнювальний урок.
Вивчаючи інформатику в 5 класі, ви вже ознайомилися з поняттям об’єкт, властивості об’єктів, значення властивостей. Ви вже навчилися об’єднувати об’єкти в групи за певними властивостями. Як можна використати вивчення властивостей об’єктів навколишнього світу? На цьому уроці ми дізнаємося що таке модель, предметна галузь, інформаційна модель.
5. Вивчення нового матеріалу
Предметна галузь.Ми щойно згадали, що таке об’єкт. Різні об’єкти взаємодіють між собою: учитель та учні взаємодіють на уроці, планети утворюють Сонячну систему, гравці утворюють футбольну команду, колеса, двигун та інші прилади утворюють автомобіль. Сукупність об’єктів, що мають однакові властивості та перебувають у певних відносинах, утворюють предметну галузь. Предметними галузями можуть бути, наприклад, металургійне підприємство, авіація, сільське господарство, освіта та ін.
Поняття моделі
Людина завжди намагалася пізнати світ навколо себе та дослідити об’єкти, які її оточують. Але не завжди це дослідження є безпечним чи можливим. Розглянемо кілька прикладів: дослідження в області ядерної енергетики пов’язані з ризиком для здоров’я людей та забруднення навколишнього середовища; людство, ще не має таких космічних апаратів щоб дослідити космічні об’єкти, які знаходяться на великій відстані; існують дослідження, що дуже дорого коштують; об’єкт є дуже малим або великим за розміром (Марс, атом); об’єкт не існує в даний момент часу (динозаври); процес дуже повільний або швидкий (еволюція живого на Землі, швидкість звуку). Через такі причини реальні об’єкти замінюють на їх моделі. Перш ніж почати будувати споруди розробляють їх архітектурні моделі, так само розробляють моделі літаків, одягу, процесу руху електронів навколо ядра.
У школі ви бачили такі моделі об’єктів, як глобус, карта України, модель Сонячної системи та ін. Кожен об’єкт має багато властивостей і для створення його моделі обирають ті властивості, які необхідні для конкретного дослідження. Тобто створюють новий об’єкт, який спрощено відображає потрібні для даного дослідження властивості.Модель – спрощене подання реального об’єкта, явища або процесу, який має властивості, суттєві для даного дослідження.
Процес створення моделі називається моделюванням.Типи моделей
Моделі можна класифікувати за способом подання, за галузями використання.За способом подання моделі розподіляють на інформаційні та матеріальні.
Інформаційна модель – це модель, яка містить опис об’єкта або явища, в якому зазначені лише ті властивості, які важливі для розв’язування конкретної задачі.
Вербальні:· словесні – усні та письмові описи;
Форма
подання моделі
|
Представлена
у вигляді
|
Приклад
|
||||||||
Словесна
|
Письмовий опис
|
Холодильник
— пристрій, що підтримує низьку температуру в теплоізольованій камері.
Застосовується зазвичай для зберігання їжі або предметів, які вимагають
зберігання в прохолодному місці.
|
||||||||
Графічна
|
Креслення
|
![]() |
||||||||
Структурна
|
Таблиця
|
|
||||||||
Математична
|
Формула
|
Обʹєм морозильної
камери: V=abc
|
||||||||
Спеціальна
|
Формула
|
Хімічна формула фреону у холодильнику CFH3
|
Матеріальна модель – це модель об’єкта або явища, яка відтворює його фізичні та геометричні властивості.
Наприклад, географічні карти, манекени, глобус, муляжі, макети споруд.За галузями використання моделі розподіляють на:
· навчальні;
Проведення комплексу вправ для зняття м’язового напруження.
6. Усвідомлення набутих знань
Робота за підручником
Автор підручника
|
Морзе Н. В., Барна О. В.,
Вембер В. П.,
Кузьмінська О. Г.
|
Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І.,
Чернікова Л.А.,
Шакотько В.В.
|
Параграф
|
6
|
2.1
|
Назва завдання, номер
завдання, сторінка
|
«Обговорюємо» питання
1-7 (стор.43)
|
«Дайте відповіді на
запитання» питання 1-3,6-8 (стор.38)
|
Або фронтальне опитування та обговорення:
1. Що таке предметна область дослідження? Наведіть приклади.
7. Систематизація та узагальнення знань
Робота за підручником.
Автор підручника
|
Морзе Н. В., Барна О. В.,
Вембер В. П.,
Кузьмінська О. Г.
|
Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І.,
Чернікова Л.А.,
Шакотько В.В.
|
Параграф
|
6
|
2.1
|
Назва завдання, номер
завдання, сторінка
|
«Діємо» вправа 1,2 (стор.41)
|
«Виконайте завдання» питання 1-4, 6 (стор.39)
|
Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми.

Альтернативні завдання:
1. Наведіть можливі варіанти дослідження для предметної області:
8. Підбиття підсумків уроку
· Що ви навчилися робити на уроці?
9. Домашнє завдання
Автор підручника
|
Морзе Н. В., Барна О. В.,
Вембер В. П.,
Кузьмінська О. Г.
|
Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернікова
Л.А.,
Шакотько В.В.
|
Параграф
|
6
|
2.1
|
Назва завдання, номер
завдання, сторінка
|
«Працюємо самостійно»
вправа 1 (стор.44)
|
«Виконайте запитання»
питання 5 (стор.39)
|
Альтернативне завдання.1. Опрацювати конспект;
Форма
подання моделі
|
Представлена
у вигляді
|
Приклад
|
Словесна
|
||
Графічна
|
||
Структурна
|
||
Математична
|
||
Спеціальна
|

Комментариев нет:
Отправить комментарий